Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) akciğerleri kalbe bağlayan atardamarların (pulmoner arterlerin) ciddi bir hastalığıdır. PAH ilerledikçe, pulmoner arterlerden geçen kan akımı kısıtlanır. Akciğerlere kanı pompalamak için kalbin sağ tarafı daha büyük yükün altına girer. Bu kalbin sağ tarafının büyümesine sebep olur. Bu durum PAH’ın nefes darlığı, göğüste sıkışma, sınırlı egzersiz kapasitesi ve yorgunluk gibi ana bulgularının nedenidir.

PAH’ın erken dönem bulguları hafif olabilir ve astım, genel yorgunluk veya fizik kondisyonun eksikliği gibi bir çok durumda sıkça görülür. Şikayetler diğer sebeplerle bağdaştırıldıkça, PAH’lı bir çok hastaya tanı, hastalık erken dönemi geçtikten sonra koyulabilir.

Tedavi edilmezse, PAH yaşam süresini kısaltır. Tedavinin amacı, şikayetleri azaltmak, egzersiz kapasitesini artırmak, uzun dönem sonuçları ve yaşam kalitesini iyileştirmektir. 1980’lerin ortalarına kadar, tedavi alternatifleri kısıtlıydı ve PAH’ın kötü bir seyri vardı. Bugün, tedavideki gelişmelerle hastalık seyri belirgin şekilde iyileşmiştir.

 

İLGİLİ BAĞLANTILAR